Dolnoslaskie Stowarzyszenie Rozwoju Zeglarstwa
 
Wakacyjny (VII-VIII), weekendowy kurs na patent żeglarza jachtowego 2018

jacht

Jesli chcesz zdobyć uprawnienia żeglarskie i prowadzić samodzielnie jacht to zapraszamy do nas na kurs na patent żeglarza jachtowego.
Kurs kończy się egzaminem na dany patent.
Wszystkie niezbędne formularze potrzebne do odbycia kursu i egzaminu otrzymasz od nas.

Organizujemy także edycję kursu jesiennego 2018. Informacje wkrótce.

Osobami odpowiedzialnymi za kurs są:
JanuszJanusz Pełka
prezes stowarzyszenia, sternik morski, instruktor wykładowca PZŻ, instuktor żeglarstwa PZŻ od kilkudziesięciu lat, instruktor sportów motorowodnych (prowadzi kursy, obozy żeglarskie, rejsy morskie, członek i przewodniczący Komisji Egzaminacyjnych: na patenty żeglarskie, motorowodne i instruktorskie), morski sternik motorowodny. W 2000 roku - otrzymał honorową odznakę "Zasłużony dla Żeglarstwa Dolnośląskiego" a kilka lat później "Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego" nadaną przez Polski Związek Żeglarski. W 2008r. oraz ponownie w 2012r. został członkiem Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Środkowej Odry Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Od 2007 r. jest także wiceprezesem Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W latach 2008-2012 był także członkiem Komisji Śródlądowej Polskiego Związku Żeglarskiego.

TomekTomasz Romanowski
sternik morski, instruktor żeglarstwa PZŻ, sternik motorowodny, Kierownik wyszkolenia żeglarskiego na naszych kursach. Sekretarz i członek Zarządu Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.


AgnieszkaAga Pełka-Szajowska
sternik morski, instruktor żeglarstwa PZŻ, instruktor wykładowca PZŻ, morski sternik motorowodny, świadectwo operatora krótkiego zasięgu SRC. W 2007 roku - otrzymała honorową odznakę "Zasłużony dla Żeglarstwa Dolnośląskiego". Kierownik wyszkolenia żeglarskiego na naszych kursach (kursy instruktorskie), trenerka biznesu. Współzałożycielka i wieloletnia redaktorka naczelna żeglarskiego czasopisma WrOZŻ "Szkwał".

Stowarzyszenie zostało także wyróżnione przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski - za działalność szkoleniową i żeglarską.

  Przeczytaj artykuł: "O żeglarstwie - czyli jak zacząć żeglować i co potem"
  Jakie uprawnienia będę mieć po tym kursie, jak zdam egzamin?
Wg przepisów, osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych: 1) po wodach śródlądowych; 2) o długości kadłuba do 12m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu (1 Mm to 1852m), w porze dziennej.
  Jakie są przepisy związane z tym patentem? Przeczytaj Rozporządzenie Ministerstwa Sportu z 2013 roku (otwiera plik pdf).
  Zobacz zdjęcia naszych jachtów i przystani.
  Zobacz gdzie odbywają się zajęcia praktyczne na wodzie.
  Jak się przygotować do zajęć?
  Jak nas ocenili kursanci na patent żeglarza jachtowego? Zobacz wyniki naszej ankiety z wiosny 2013. Po aktualne komentarze, zajrzyj na nasze konto na facebooku.
  Przeczytaj odpowiedzi na najczęsciej zadawane pytania.
   Zajrzyj także po aktualności na naszą stronę na facebooku. Zapraszamy.


Kurs szkoleniowy - początek 5 lipca 2018

Co na kursie:

  zajęcia prowadzimy w miłej i bezstresowej (w miarę możliwości) atmosferze i dużej życzliwości oraz pomocy instruktorów (ale bardzo poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa na wodzie). Naszym marzeniem jest to, aby żeglarstwo stało się także Twoją pasją, patentem na całe życie :-)
  kurs przygotowuje całościowo do egzaminu...
  ...ale kurs przygotowuje nie tylko do egzaminu, ale także do praktycznego żeglowania (staramy się wykraczać poza materiał i patrzeć na żeglowanie mocno od strony praktycznej i naszego już ponad 30-letniego doświadczenia, a tego nie da się nauczyć tylko teoretycznie)

  kurs jest zgłoszony i nadzorowany przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski (Polski Związek Żeglarski)
  kurs praktyczny odbywa się w weekendy, natomiast zajęcia teoretyczne w tygodniu (we Wrocławiu, harmonogram podamy na spotkaniu organizacyjnym). Egzamin składa się z części "praktycznej" i "teoretycznej" stąd taki także podział zajęć.
  DUŻO ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH NA WODZIE - zajęcia praktyczne trwają 6 weekendów na wrocławskich Osobowicach (12 dni) po pół dnia (4h): 7-8.7, 14-15.7, 21-22.7, 28-29.7, 4-5.8, 11-12.8
. Szczegółowy harmonogram zajęć otrzymasz na spotkaniu organizacyjnym. Zajęcia obejmują naukę manewrowania jachtem pod żaglami oraz także manewrowania na silniku. Niektórzy nas pytają, a czemu nie 8 godzin na wodzie jednego dnia? Ponieważ z naszego doświadczenia i konsultacji z pedagogami wiemy, że powyżej 4h nauki na wodzie, m.in. Twoja koncentracja spada (a tym samym efektywność nauki). Dzięki temu także, mając zajęcia z żeglowania masz także część weekendu dla siebie.
  szkolimy w załogach 4 osobowych + instruktor (jachty są 5 lub 6 osobowe).
  kurs zakończy się egzaminem po zakończeniu kursu. Planowana data to 18 lub 19.8 (Twój egzamin odbędzie się w 1 z tych 3 dni, ponieważ grupa egzaminacyjna będzie podzielona na 3 grupy). Musimy być także wszyscy przygotowanymi na przesunięcie egzaminu, jeśli pogoda będzie nieodpowiednia. Egzamin odbywa się na jachtach na których odbywał się kurs.
  szkolą tylko doświadczeni (w żeglarstwie śródlądowym oraz morskim) i sprawdzeni (przez nas) instruktorzy Polskiego Zwiazku Żeglarskiego.
  zajęcia realizujemy na jachtach typu: Omega (otwartopokładowy), Orion (kabinowy), Conrad600 (kabinowy). W 2017 pojawił się kolejny jacht do celów szkoleniowych (typ Jaguar, kabinowy).
  przystępne wykłady teoretyczne: staramy się, abyście nie tylko poznali, ale także zrozumieli. Prowadzimy wykłady zawierające pełny zakres wiedzy do egzaminu + na koniec przeprowadzamy seminarium powtórkowe oraz omawiamy przykładowe (najczęściej spotykane) rodzaje pytań egzaminacyjnych. Co ważne - trzeba znać teorię i ją rozumieć, aby zdać egzamin teoretyczny. Nie ma drogi na skróty. Ale jesteśmy od tego, aby Ci w tym pomóc. Dzięki temu mamy bardzo dobre wyniki na egzaminach, z czego jesteśmy bardzo dumni.
  udostepniamy materiały poszerzające wiedzę - jesli tylko tego potrzebujesz lub chcesz.
  w ramach kursu organizujemy (jeśli pogoda pozwoli) pysznego grilla żeglarskiego z szantami (bo kilka z nich trzeba znać) i morskimi opowieściami :-) To także jest ten moment, kiedy możesz zaprosić na spokojnie na przystań i opowiedzieć o swoim żeglowaniu np. swojej rodzinie. Lubimy taką atmosferę, kiedy przystań jest pełna żeglarskich rozmów i śmiechów. A dzieciaki (lub Twoi znajomi) mogą w bezpieczny sposób zobaczyć, gdzie ciągniesz za te sznurki ;-)
  cena: 1180 zł. Mozliwość opłaty w 2-3 ratach (zaliczka - pierwsza rata 300 zł, całość kwoty kursu należy wnieść do końca pierwszego weekendu zajęć na wodzie). Przed pierwszą wpłatą na konto bankowe, skontaktuj się z nami telefonicznie (Janusz Pełka, 608 47 80 84).
W koszt nie jest wliczonana opłata za egzamin i patent (250 zł egzamin, 50 zł patent, 50% zniżki dla osób w wieku do 26 lat) która jest pobierana przy egzaminie przez zewnętrzną Komisję Egzaminacyjną z Polskiego Związku Żeglarskiego (egzamin jest państwowy).

  Spotkanie organizacyjne odbędzie się 5 lipca we Wrocławiu o godz.18.00 (miejsce: ul. Więckowskiego 20, lokal 3 - wejście przez bramę). Zobacz, gdzie to dokładnie jest.
Wcześniej należy się zgłosić. Zapisujemy na kurs i odpowiadamy na Twoje pytania telefonicznie lub osobiście (zapraszamy do biura). W sezonie jesteśmy częściej na przystani i na wodzie, gdzie ciężko jednocześnie korzystać z internetu. Więc odpowiadanie na maile bywa (ale nie zawsze) dla nas utrudnione. A telefon zawsze mamy pod ręką. Dziękujemy :-)

Jak się zapisać? A może masz inne pytania?

Zadzwoń do nas:
Janusz Pełka, tel.0608478084 (w godz.10-18).
Zapoznaj się także z zasadami naszych kursów

Nr naszego konta bankowego (przed pierwszą wpłatą na konto bankowe, skontaktuj się z nami telefonicznie: Janusz Pełka, 608 47 80 84):

Dolnośląskie Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa
PEKAO SA, I Odział we Wrocławiu
80 1240 1994 1111 0000 2497 1050

powrót